Amazon Kindle 3 recenzia

Tak na úvod, by som chcel povedať, že recenzie často, alebo skôr vôbec nepíšem. Toto teda nebude  moje profesionálne porovnávanie, ale skôr súbor informácií, ktoré som sa dočítal a moje skúsenosti s používaním Amazon Kindle 3.

Kindle som si kúpil kvôli čítaniu odborných “IT related” kníh, ktoré na Slovensku alebo v Česku nezoženiem a ak áno, sú už zastaralé. Jednoznačný argument pre Kindle bol “paper display”, čo je display správajúci sa ako papier. Tým by som si chcel šetriť oči, keďže pri počítači trávim 80 percent dňa, musím ich šetriť. Ďalší je Internet vo viac ako 100 krajinách zdarma, čo je krok do budúcnosti. Skontrolovať si maily a cp.sk bez toho, aby som musel vo vrecku nosiť neustále vyžarujúci mobil, kde baterka vydrží deň. Tak poďme začať, čím ten slávny amazon kindle disponuje?

Veľkosť Kindlu:


Pri čítaní knihy sa určite nechcete cítiť ako držiak. Väčšina ľudí si chce pri čítaní knihy oddýchnuť a toto chce docieliť aj amazonkindle jeho stavbou, veľkosťou a váhou. Veľkosť Kindle je 190mm x 123mm x 8.5mm a váži 241 gramov. To je ako kockamasla v chladničke, ktorá má 250g. Aj napriek tejto váhe, do Kindle čítačky sa zmestí 3500 kníh.

Kindle je naozaj ľahký a tenučký. Avšak držať ho v jednej ruke by mi asi po chvíli začalo prekážať. Tých 3500 kníh neviem ako bolo merané, pri kopírovaní hudby mi ukazovalo veľkosť pamäte zhruba 4GB.

Kindle a Pohodlie?

Keďže nikto nepredpokladá, že budete čítať len pár minút denne, elektronické čítačky kníh by vám nemali o sebe dávať vedieť viac ako je minimálne potrebné. Ako si s týmto poradí kindle?

Amazon Kindle má špeciálny design, aby vám sadol presne do ruky. V tomto je jeho mini šírka viac než príjemná a vstavané tlačítka su uložené zhruba 1.5 cm od kraja z oboch strán. To zaručuje pohodlné uchytenie tabletu aj palcom bez nechceného stláčania tlačidiel.

Veľkosť a kvalita displeja:

Pred použitím elektronickej čítačky kníh sa ľudia mylne domnievajú,  že malá veľkosť čítačky kníh môže spôsobiť problémy s čítaním. Ale toto nie je problém pei väčšine čítačiek a definitívne nie s Kindlom. 6 palcový displej (15.24cm) má 600×800 pixelov, ktoré spolu s pokročilou atramentovou technológiou zaručuje čisté čítanie.

Jeden z problémov na LCD displejoch je ten, že na displej nevidíte pri silnom svetle alebo priamom slnečnom žiarení. Ak ste niekedy použili mobil alebo hraciu konzolu na pláží, kúpalisku či priamom slnku, viete, že čítanie na takomto svetle je priam nemožné. (bez prekrytia hlavy uterákom 😀 ) Kindle sa môže vystatovať, že s týmto problém vôbec nemá, vďaka technológii displeja. Čítanie na priamom slnku je také čisté ako čítanie v optimálnych podmienkach.

Stránka Amazon garantuje: “The clearest text and sharpest images with latest E Ink Pearl display.

Osobne súhlasím, že tento displej je proste pecka. Nie je to len marketingový ťah, že sa ten displej podobá na papier. Číta sa v tom naozaj bez problémov, svetlo sa odráža len v prípade, že ho máte natočené na presný odraz slnka. Toto som skúšal a myslím, že ešte stále boli kraje čitateľne. A to som skúšal na obed pri najsilnejšom slnku a kompletne modrej oblohe. Aj zorné uhli sú ako s reálnym papierom – môžete sa pozerať zarovno s displejom a vidíte to ako na papieri.

Aký je rozdiel medzi Kindle Wi-Fi a Kindle 3G?

Momentálne sú k dispozícií dve verzie Kindle ereader na výber.

1. Štandardne Kindle obsahuje vstavané wifi, čo znamená, že sa môžete pripojiť na vašu doomácu Wi-Fi sieť na stiahnutie kníh a ďalších materiálov na čítanie. Ak sa nenachádzate doma, stále môžete samozrejme využiť Wi-fi hotspoty v reštauráciach a verejných miestach, kde je wifi signál k dispozícií.

2. Kindle 3G je trochu drahší model, ktorý má ďalšiu možnosť pre získanie ebookov a prístup na internet. Táto 3G možnosť znamená, že sa môžete pripojiť na internet aj bez wifi signálu až v 100 krajinách na svete zadarmo.

Rozhodnutie, ktorá verzia je lepšie je len na vás, čo vám osobne viac vyhovuje. Teda nie, internet kdekoľvek vyhovuje asi každému, ale či to stojí za tu vyššiu cenu.

3G model váži len o 6 gramov viac ako wifi model. A samozrejme, že 3G model sa môže pripájať aj cez wifi sieť.

Ja som si kúpil 3G, keďže v podstate aj pracujem na internete a neustála možnosť kontrolovať a odpisovať na emaily aj na cestách mi padne vhod. Aj keď to neodporúčam na prehliadanie stránok s často meniacim/blikajúcim sa obsahom, lebo to je proti technológii displeja, ktorý ráta s tým, že sa nemusí stále refreshovať, ale displej si zapamätá stav. Samozrejme žiadne videá vám tam prehrať ani nepôjdu. Pri aktívnom wifi baterka vydrží zhruba 2-3 týždne, pri vypnutom wifi 2-3 mesiace.

Čo čítate?

Amazon.com má momentálne cez 500 000 kníh na výber, takže, čokoľvek preferujete, výber je stále široký. Navyše sú rovno na stránke amazonu Knihy na stiahnutie zadarmo, ktoré môžete stiahnuť do svojej Ebook čítačky, vrátane klasiky ako Shakespeare, Jane Austen’s Pride and PrejudiceThe Adventures of Sherlock Holmes by Sir Arthur Conan Doyle and Gulliver’s Travels by Jonathan Swift.V slovenčine a češtine toho asi bude minimum, no s tým treba rátať.

Môžete si nastaviť odber novín a magazínov, ktoré vám budú automaticky poslané do kindle. Väčšina ľudí to ocení, je to omnoho jednoduchšia cesta, ako stále prípajať k PC a synchronizovať či posielať si to do kindle cez kábel.

Amazonu sa asi toto zdalo stále málo a tak môžete okrem čítania kníh a odoberania časopisov, nastaviť aj odber blogov a nechávať si tento obsah zobrazovať na kindle.

Ohľadne toho preberania článkov z blogov som sa dočítal, že to viac baterky žerie a tak to asi využívať nebudem, na toto mi bude stačiť pc.

Prvé kapitoly zdarma

Ste jeden z tých, čo si rád prečíta pár strán pred tým, ako knihu kúpi? Toto môže byť problém pri čítaní kníh cez kindle a ostatných čítačkách ani nehovoriac.

Hoci, práve tu prichádza Amazon a zase sa posunul o krok pred konkurenciu, keď vás nenúti hodnotiť knihu podľa jej obalu a môžete si stiahnuť a prečítať pár prvých strán zadarmo.

Väčšinou je prvá kapitola je poslaná na váš Kindle, aby ste si ju mohli prečítať predtým, ako si ju kúpite. Jednoducho to nemá chybu, dostať vzorku knihy a autorovho štýlu bez jediného centu. Ak sa vám text páči, môžete si knihu kúpiť a nechať si ju poslať na svoj kindle a pokračovať v čítaní.

Ak môžem mať v amazon kindle 3500 kníh, ako dlho vydrží baterka bez nabitia?

Elektronické knihy zväčša nepoužívajú energiu na udržanie obrazu na displeji, čo znamená, že po každom nabití kindle vám baterka vydrží aj mesiac, záleží na používaní.

Nabitie baterky trvá 4-5 hodín a keď kindle bude potrebovať dobiť baterky, indikátor na displeji vám o tom dá dostatočne dopredu vedieť. Kindle môžete nabíjať z počítača cez USB vstup alebo rovno z elektrickej zásuvky.

Čo je ‘Whsipernet’?

Najjednoduchšia metóda získania dokumentov na vaše Kindle je, keď vám to pošle Amazon. A metóda získania týchto informácií na váš kindle reader sa nazýva “Whispernet”.

Funguje to na podobnej báze, ako keď vy posielate sms cez mobil. Je to jednoduché, rýchle a okamžité.

Možnosť posielať tieto knihy cez wireless signál vám umožňuje získať novú knihu zhruba za 60 sekúnd. Záleží, aké rýchle je pripojenie.

Ak máte veľa dokumentov, ktoré potrebujete mať neustále pri sebe, môžete si to nechať poslať na svoj Kindle cez Whispernet. Funguje to tak, že pri registrácií na Amazon vám bola pridelená špeciálna emailová adresa, ktorú ma každé kindle zariadenie vlastnú. Toto umožňuje poslať cez wifi dokumenty práve na váš Kindle, samozrejme zadarmo.

Ďalší zdanlivý problém s kindle určite sú PDF dokumenty, keďže sú v širšie ako displej čítačky displej.  Poviete si, že sa to dá predsa zväčšiť ako každý iný dokument. Hoci na Kindle sa zväčšuje jedna radosť, pdf formát sa správa ako obrázok a tak proste nemôže rozdeliť jeden riadok na dva, ale len zaostriť. Toto vám v síce text zväčší, ale budete mať k dispozícií vždy len ľavý alebo pravý obsah strany z knihy.

S Kindlom nie len, že môžete čítať dokumenty vo formáte pdf, ale môžete aj použiť mod “Text to speech”. Ten vám text prečíta, avšak nie dokonale, keďže to robí stroj (aj keď angličtina je dobre stráviteľná). Problém s PDF dokumentami Kindle riešiť tak, že ich môžete poslať na vašu registrovanú mail adresu vytvorenú na amazon.com, s predmetom “CONVERT” a budú poslané na váš kindle, konvertované tak, aby sa vám čítali bez problémov.

Extra features

Kindle čítačka umožňuje vhodný spôsob pre uskladnenie a čítanie vaších kníh, novín, časopisov, blogov a ďalších dokumentov. Pri tom však neostal a pomaly sa snaží ponúknuť aj ďalšie užitočné aplikácie/funkcionality.

 • Výstup pre Audio 3.5mm audio jack pre slúchadlá, ktoré môžete používať na prehrávanie hudby alebo môžete použiť repráky na zadnej strane Amazon Kindle. Hudbu môžete samozrejme kombinovať s čítaním kníh, ja som to využil a nahral si tam nejaký ten klavír. Prehrávač hudby je ešte len v stave vývoja a tak sa ovládať tento prehrávač hudby moc dobre nedá, dá sa len zapnúť a preskočiť pesnička.
 • Nastavte si Kindle podľa vašej chuti, zmenou veľkosti textu a medzier. Zmeniť sa dá aj písmo (3 druhy).
 • Kindle obsahuje aj Oxford výkladový slovník, ktorý obsahuje celé definície anglických slov. Môžete ho používať bez nutnosti prerušenia čítania.
 • Jednoduché záložkovanie – označne texty či internetové stránky ako záložky pre neskoršíe používanie.
 • Kindle si môžete aj zaheslovať, ak na ňom ukladáte osobné dokumenty, táto funkcia sa vám môže zísť.
 • Poznámky – Klávasnicu môžete používať počas čítania a ukladať si tak poznámky k čítanému textu.

Nejaké negatíva?

Hlavné negatívum, ktoré je Kindlu vyčítané je vynechaná podpora pre formát ePub, ktorý je najpoužívanejší formát medzi čítačkami ebookov. S tým je spojené aj to, že amazon má vlastný formát pre elektronické knihy a tak nie je možné knihy zakúpené na amazone čítať na iných elektronických čítačkách.

Balenie Amazon Kindle:

Grafici si dali očividne záležať a balenie je inovatívne a určite poteší. Balenie obsahuje:

 • Kindle čítačku
 • Elektrický adaptér
 • USB 2.0 kábel
 • Návod

Je na Amazon Kindle aj záruka?

Štandardne je na Kindle záruka 1 rok. Ak však chcete, môžete si dokúpiť záruku na 3 roky.

Čo hovoria vlastníci na Amazon Kindle 3?

Amazon Kindle je najobľúbenejšia čítačka elektronických kníh, takže má veľa použivateľov a to sa prejavilo aj na počte recenzi na Amazon.com. Hodnotenie Kindle dostalo 4.5 hviezdičiek z 5.

A tu je pár komentárov.

 • “This really is an example of real thought being put into something. Within ten minutes of opening I had downloaded five books, looked up my website, and surfed with Google. So simple, and it works.”
 • “What a great experience this was, the device is very intuitive and not once did I have to refer to the instruction manual.”
 • “A page is a good word for the screen. After you have been using the Kindle for a few minutes, you loose sense of looking at a screen and are hard pushed not to realise you aren’t looking at words on paper.”
 • “I always said books were no good if you couldn’t hold them, smell them, and feel them. Well – that was until my husband presented me with a kindle for Christmas.”

Kde si môžete Kindle kúpiť?

Najlepšie určite bude rovno od zdroja, a teda Amazon.com.
3G verzia stojí 189 dolárov  a 139 dolárov so špeciálnymi ponukami a sponzorovanými reklamami. Poštovné na Slovensko a Česko je zadarmo. Prípadné clo a dph zaleží na šťastí a označení balíka. Každopádne aj s ním ušetríte cez 2000 czk oproti alza.cz.
Kindle 3G, Free 3G + Wi-Fi, 3G Works Globally, Graphite, 6″ Display with New E Ink Pearl Technology – includes Special Offers & Sponsored Screensavers

 

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Powered by WordPress | Designed by: game news | Managed by Lucas03